Liman Çalışanlarının Belgelendirilmesi semineri (Asım Kocabıyık MYO)

‘Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi’ Projesi ve Liman Çalışanlarının Belgelendirilmesi konulu seminer 11 ARALIK 2017 günü yapıldı.

 Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) ‘Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi’ Projesi ve Liman Çalışanlarının Belgelendirmesi Konulu Seminer; TÜRKLİM Genel Sekreteri İrfan BİLGİN, TÜRKLİM Personel Belgelendirme Mrk. Md. Yard. Ozan ALTÜRK ve TÜRKLİM Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi Koordinatörü Talha ALTUN’un Katılımlarıyla Gemlik Asım Kocabıyık Meslek Yüksek Okulunda gerçekleşti.

TÜRKLİM Genel Sekreteri İrfan Bilgin “Liman işletmelerinde çalışanların mesleklerine ilişkin Ulusal Yeterliliklerin hazırlanması çalışmalarına, Türkiye’de Mesleki Yeterliliklerin oluşturulmasını desteklemek amacıyla Avrupa Birliği tarafından finanse edilen VOC-TEST Projesi Hibe programına ve KARİYER-PORT Belgelendirme merkezi ile limanlarda çalışanlara ilişkin yazılı ve performans sınavları yapılarak, belgelendirme işlemlerine nasıl başlandığına” konuşmalarında değindi.

TÜRKLİM Personel Belgelendirme Merkezi Müdür Yardımcısı Ozan ALTÜRK yaptığı sunumda ise limanlarda çalışanların görev tanımları ve meslekler üzerinde durdu. Belgelendirme süreçleri hakkında bilgi verdi. Bu kapsamda limanlarda, Liman Vinç operatörü – SSG/RTG, Mobil Vinç Operatörü, Liman saha Operatörü – CRS/ECS, Puantör, Liman Forklift Operatörü, Liman Pompa Tank saha Operatörü, İşaretçi, Kapı/ Kantar Görevlisi, Terminal Çekici Operatörü, Liman Operasyon Planlamacısı mesleklerinin belgelendirme süreçleri hakkında bilgi verdi.

TÜRKLİM Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi Koordinatörü Talha Altun gerçekleştirdiği sunumunda Kocaeli Sanayi Odası (KSO), Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) iş birliğinde limancılık sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirmek hedefiyle hayata geçirilen, “Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi” Projesini anlattı. Proje kapsamında verilen eğitimler ve eğitim süreleri hakkında öğrencilere bilgi aktardı.