• slider
  • slider
  • slider
  • slider

Yeşil Liman sertifikası almaya hak kazanan limanlar belirlendi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN'ın ev sahipliğinde 29 Haziran 2017 tarihinde Ankara’da “Yeşil Liman (Green Port)” sertifika töreni düzenlendi. Bakan Arslan, törende yaptığı konuşmada, "Yeşil Liman projesi ile çevre dostu, rekabetçi, iş sağlığı ve güvenliğine önem veren, sürdürülebilir liman tesisleri oluşturacağız" dedi. Törene, Türk Limanı İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kenan Selçuk’la beraber üst düzey Liman yöneticileri katılım sağladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen "Yeşil Liman - Eko Liman Projesi" dahilinde Yeşil Liman sertifikası almaya hak kazanan limanlar belirlendi. Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği Yeşil Liman - Eko Liman Projesi dahilinde, ülkemizde faaliyet gösteren liman işletmelerinin, çevreye ve iş sağlığına olan duyarlılıkların en üst düzeye çıkarılması ve standart hale getirilmesi, liman kalite yönetim sisteminin geliştirilerek uluslararası rekabet gücünün artırılması, Yeşil Liman - Eko Liman Projesi’nin bölgesel düzeyde yaygınlaştırılarak limanlarımızın uluslararası bir marka haline getirilmesi ve liman tesislerine yönelik belirlenen “Yeşil Liman Sektörel Kriterleri”nin uluslararası deniz trafiğine açık limanlarımızda uygulanarak yeknesaklık sağlanması hedefleniyor. Bilkent Otel ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Yeşil Liman (Green Port) Sertifika Töreni ile Yeşil-Eko Liman başvuru şartları ve kriterleri dahilinde başvurusunu gerçekleştiren; Asyaport, Aksaport, Marport, Borusan Lojistik, Ege Ports Kuşadası, Petkim Limanı, Bodrum Kruvaziyer Port, Solventaş Limanı, Ford Otosan Port, Evyap Port ve Kumport, yapılan denetimler sonucunda Yeşil Liman Sertifikası almaya hak kazandı.

Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arsan, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı Türkiye’nin her yerinde bir hafta boyunca kutladıklarını belirterek bu etkinliği Kabotaj Bayramı vesilesiyle gerçekleştirdiklerini ifade etti. Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü Yeşil-Eko Liman Projesi’ne önem verdiklerini belirten Arslan, "Her sene denizcilik kapsamında Yeşil Liman Sertifikası alan limanlarımıza sertifikalarını vermeye devam edeceğiz. Beklentimiz ve hedefimiz bunun bir iki seneyi geçmemesi yönünde. Herkes bu anlamda bir adım atsın, bu 11 limanımızı örnek alsın ve böylece biz bütün limanlarımızı Yeşil Liman sertifikası almış liman haline getirelim.

"Sektöre verdiğimiz destek 5 milyar 876 milyon TL’dir"

Arslan, "Yaklaşık 12 yıllık süreç içerisinde yolculuktaki ve araç taşımasındaki artışlar ve bunların oluşturduğu olumlu katma değer, sektörün malumu. Bu konuda sektöre verdiğimiz destek 5 milyar 876 milyon TL’dir. Yine bu kapsamda sektöre verilen yakıt 4 milyon 309 bin ton. Böylece denizlerimizi ve toplu taşımayı kullanarak araçların daha uzun mesafe seferlerinde yakıt tüketimi konusunda tasarruf ederek ülkemize çok ciddi katma değer kazandırdık. Son 15 yılda bu sektördeki yatırım miktarı 2.8 milyar dolar. Tersane sayısı 35’ten 79’a yükseldi. Sektördeki direk istihdam ise 30 bin yan sanayi ile birlikte 90 bin kişiye istihdam sağlıyoruz ve aşağı yukarı direk ve dolaylı 500 bin kişinin geçimini sağlıyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Arslan, konuşmasını bitirirken Şadan Kaptanoğlu’nu BIMCO Gelecek Dönem Başkanlığı ile ilgili tebrik etti ve gurur duyduğunu söyledi. Ardından Bakan Arslan, sertifika almaya hak kazanan liman temsilcilerine sertifikalarını takdim etti. Türk Limanı İşletmeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kenan Selçuk ise Bakan Arslan’a plaket takdim etti.

Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nden Eco Marina-TR Sertifika Programı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü Yeşil – Eko Liman sertifika programından sonra marinalar için yeni bir programı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Deniz turizminin en önemli unsuru olan ve genellikle şehir yaşamıyla iç içe konumlandırılmış olan marinaların işletilmesi ve tesis içerisinde gerçekleştirilen operasyonların çevre, iş sağlığı ve güvenliği ile müşteri memnuniyeti kapsamında yürütülmesinin gün geçtikçe daha da önem arz ettiği günümüzde, rekabetçi marinaların ülkeye kazandırılmasının gerekliliği ile en iyi yönetim uygulamalarının kullanımının teşvik edilmesi için “Eco Marina-TR” sertifika programının başlatılması planlanıyor. “Eco Marina-TR” Sertifika programı ile;

  1. Ulusal ve uluslararası standartlar kapsamında sektörel kriterlerin (ulusal marinacılık ölçütlerinin ortaya konması) oluşturulması,
  2. Marka değerinin artırılması, Uluslararası rekabet gücünün desteklenmesi,
  3. Kalite yönetim sistemlerinin sektörde yaygınlaştırılması, (ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi vb. )
  4. Çevre ve iş sağlığı ve güvenliği kapsamında en iyi yönetim uygulamalarının belirlenmesi ve teşvik edilmesi,
  5. Üst ve alt yapı olanaklarıyla birlikte sunulan yardımcı hizmetlerin geliştirilmesi,
  6. Yenilenebilir enerji kullanımı ve Yeşil bina kullanımlarının artırılması hedefleniyor.
© Copyright 2017 Turklim Tüm hakları saklıdır.
web tasarım