Mükemmeliyet Merkezi

Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’dan mali destek alarak, Kocaeli Sanayi Odası ve TÜRKLİM işbirliğinde, “Liman İşletmelerinde Nitelikli İşgücü ile İş Verimliliği ve Etkinliği Modelimizle Türkiye’de Öncü Oluyoruz” projesi sonucunda hayata geçirilmiştir.

Projenin Bütçesi : 1.038.058 TL

MARKA tarafından Desteklenen Tutar : 682.194 TL

  • Proje, 2013 Yılında Türkiye Liman İşletmecileri Derneğinin Gerçekleştirmiş olduğu fizibilite çalışması sonuçları üzerine kurgulanmıştır.

Bu fizibilite çalışmasında, liman işletmeciliğinin geliştirilmesi için çözülmesi gerekli sorunlar tespit edilmiştir.Bu sorunların başında gelen nitelikli iş gücü geliştirme ihtiyacından hareketle, proje geliştirilmiştir.

Bu proje ile limanların operasyonel riskleri azaltılmış olacak ve bu risklerden doğan iş kaybı da önlenebilecektir. Projenin başlıca hedef grupları liman işletmeleri ile bu alanda faaliyet gösteren eğitim kurumları (59 Denizcilik Meslek lisesi, 9 fakülte,13 meslek yüksek okulu öğrencileri) ve hâlihazırda bu sektörde çalışan ve/veya ilerde çalışmak isteyen bireylerdir.

Proje hedeflerinde merkezde teorik eğitimlerin yanı sıra simülasyon eğitimlerinin de verilmesi ön görülmüş bu sebeple Mobil liman Vinci (MHC) ve Liman Saha İstif Makinesi (CRS) eğitimlerini gerçekleştirebilecek bir adet simülatör alınmıştır. 

Ancak Türkiye'de ilk ve tek olan bu mükemmeliyet merkezinin önemi nedeniyle TÜRKLİM kendi imkânlarıyla Rıhtım Gemi Köprülü Vinci (SSG) ve Lastik Tekerlekli Saha Köprü Vinci (RTG) Eğitimlerinin gerçekleştirilebildiği 2’nci simülatörü almıştır. 

Daha önce bahsetmiş olduğumuz bütçenin üzerine çıkarak gerçekleşen yatırım tutarı 2,5 Milyon TL olmuştur.

Bu merkez mesleksiz gençlerimizin, meslek edinmesine katkı verecektir. Hem limanlarımızın ara eleman ihtiyacı karşılanırken, hem de istihdama destek olunacaktır.

Kariyer Port Mükemmeliyet merkezinin sağlamış olduğu teorik ve simülasyon eğitimlerini alan kişilerin mesleki niteliklerinin aynı zamanda uluslararası standartlarda olması hedeflenmektedir.

Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezinin Açılışı 16 Ağustos 2017 tarihinde Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri Işık’ın katılımlarıyla gerçekleşti.  

13 Eylül 2017 Tarihinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan Merkezimizi ziyaret etti ve değerlendirmelerde bulundu.

Projede hedeflenmiş olan pilot eğitimler 29 Eylül 2017 tarihinde tamamlandı.

20 Ekim 2017 Tarihinde gerçekleşen Sertifika Töreni ve Kapanış toplantısıyla Eğitimlerini Başarıyla tamamlayan kursiyerler Başarı Belgelerini aldı.

© Copyright 2017 Turklim Tüm hakları saklıdır.
web tasarım